Depresyona Evlilik Engeli
By Admin On 7 Mar, 2013 At 10:16 PM | Categorized As Dünyadan | With 0 Comments

eslerEşleriyle bir arada olan kadınlarda depresyon oranı çıkan sonuçlarda %20 de kalırken, bekar kadınlarda bu oranın% 35’e çıktığı görüldü.

Evliliğin yararları ve zararları üzerine 6000 kadın arasında yapılan araştırmada evli kadınların %10.6’sında doğum sonrası depresyona rastlandı. Eşleriyle bir arada olan kadınlarda depresyon oranı çıkan sonuçlarda %20 de kalırken, bekar kadınlarda bu oranın% 35’e çıktığı görüldü.

Araştırmadaki en ilginç sonuç ise bir çocuk annesi olan ve çocuğu olduktan sonraki 1 yıl içinde boşanan kadınlarda depresyon oranının % 67 seviyesinde çıkması.

Toronto Üniversitesi’nde yapılan bu araştırma evli kadınların aynı evde yaşayanlara ve bekarlara göre daha az depresyon riski taşıdığını ortaya koydu. Çıkan sonuçlara bakıldığında evliliğin depresyon riskini azalttığı ancak bu çalışmanın evliliği özendirmek yada teşvik etmek amacıyla yapılmadığı Toronto Ünivesitesi’nden Dr. Marcelo Urquia tarafından açıklandı. Araştırma evliliğin bazı karakteristik farklılığı olduğunu ve bu karakteristik farkların psiko-sosyal açıdan koruyucu bir rol taşıdığını ortaya koyuyor.

 

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>