Doğuma Hazırlık
By Faysal Aykut On 27 Mar, 2013 At 03:19 PM | Categorized As Hipnoz | With 0 Comments

hipnoz-dogumBeyninizi Doğuma Hazırlayın

Doğum; teneffüs etmek ve idrara çıkmak gibi fizyolojik bir olaydır. Acıktığımız zaman boşuna mide suyu ekşime ağrı ve halsizlik yapar. Bu esnada yemek yemekten büyük zevk duyarız. Fakat yemek yeninceye kadar bir çok aşamalardan geçer yemek pazardan alınır temizlenir doğranır pişirilir gibi Acaba bir fizyolojik hadise olan doğumda böyle bir hazırlanma devresi kolay bir hale getirmek mümkün müdür

Yapılan tecrübeler doğrultusunda doğum ağrısının büyük bir kısmı beyinde meydana gelmektedir. O halde bu mucizevi doğumu telkin ve alışkanlık temin etmek ile ağrıyı hafifletmek veya tamamen yok etmek imkan dâhilindedir. Sevinç ve heyecan hiddet ve korku ağrı hissi üzerine azaltıcı veya çoğaltıcı etki yapmaktadır.

Doğum ağrısı: Vücuttun her hangi bir noktasındaki tahrişin sinir yoluyla beyindeki ağrı merkezini nakli olarak tanımlayabiliriz.

Rahimde ki iç uzuvlar sinirlerin ahenkli çalışması ile faaliyetini göstermektedir. Rahim doğum esnasında kendisine mahsus bir makine gibi bir çalışma faaliyeti içerisindedir. Doğumda duyulan acı rahim çalışması sıkışması esnasında olmaktadır.

Bu ağrıların 3 sebebi vardır.

1- Rahim sıkışırken sadece bebeği içerden itecek bir kuvvet hasıl olur. İşte bu sıkışmalar Beyindeki hipotalumusa gider acı şeklinde hissedilir. Vajnanın 5-6 santim açılıncaya kadar kısa süre devam eder. Ağrının sebebi de budur. devam eder.

2- Rahim damarlarının adale ile beraber sıkışmasından dolayı bir bozukluk neticesinde oksijensiz olur. Ağrının en çok kısmı uzuvların oksijen alamamasından kaynaklanmaktadır. Çok şiddetli ağrı görülmektedir. Rahimim oksijensiz kalması ve toksin maddelerin birikmesinden olmaktadır. Bu ağrıyı bertaraf etmek için hastaya küçük nefesler öğreteceğiz. Bütün rahme ve adalelere oksijen göndereceğiz. Doğum yapılan yerin bol oksijen ve havadar olmasına dikkat edeceğiz. Ne kadar çok oksijen vücuda girerse ağrı o denli azalacaktır.

3-Beyin tesiri , gebede ağrı tesiri çok kuvvetli olarak beyin daha önceden uyarılmaktadır. Ağrısız olamayacağını düşünür. Gebelik boyunca daima bunu böyle düşünmüştür.

Doğumu bekleyen anne adayı bilmelidir ki doğum ağrısız olacaktır. Burada en faydalı tesir kendi niyetidir. Doğumda ağrı lokalize (Bölgesel) bir ağrı değildir. Doğumdaki ağrının büyük sebebi beyindeki şartlanmadır. Telkin ile ve doğuma bilgi içerisinde hazırlanmak gerekir. Bunlar Beden hareketleri teneffüs hareketleri ile doğuma hazırlanma ile olacaktır.

 

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>